GRAFICUL OLIMPIADELOR ŞI CONCURSURILOR ŞCOLARE -GALAŢI
AN ŞCOLAR 2013-2014
DISCIPLINA CONCURSUL ETAPA LOCALĂ ETAPA JUDEŢEANĂ ETAPA NAŢIONALĂ
DATA LOCUL DE DESFĂŞURARE DATA LOCUL DE DESFĂŞURARE DATA LOCALITATE / JUDET
NVĂŢĂMNT PRIMAR CONCURS NAŢIONAL DE LIMBĂ ŞI COMUNICARE comunicare.ortografie.ro MEN (aprobare nr. 24336/ 08.01.2014) și Fundația InteligenT, n categoria concursurilor naționale februarie- 2014 la nivelul unității școlare, TEST PRELIMINAR     09.04. 2014 ora 10:00 GALAŢI: COLEGIUL NAŢIONAL "COSTACHE NEGRI" ŞCOALA GIMNAZIALĂ "MIHAIL SADOVEANU" ŞCOALA GIMNAZIALĂ "MIRON COSTIN" ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ŞTEFAN CEL MARE" ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.18, 22, 25, 28, 29 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "DAN BARBILIAN" TECUCI : ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ELENA DOAMNA", ŞCOALA GIMNAZIALĂ "DIMITRIE STURDZA", ŞCOALA GIMNAZIALĂ "IORGU IORDAN" 11
Fii Inteligent la Matematică, cls. II-IV, parteneri: MEN (aprobare nr. 24336/ 08.01.2014) și Fundația InteligenT, n categoria concursurilor naționale februarie- 2014 la nivelul unității școlare, TEST PRELIMINAR     07.04. 2014, ora 10:00 GALAŢI: COLEGIUL NAŢIONAL "COSTACHE NEGRI" ŞCOALA GIMNAZIAL Ă "MIHAIL SADOVEANU" ŞCOALA GIMNAZIALĂ "MIRON COSTIN" ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ŞTEFAN CEL MARE" ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.18, 22, 25, 28, 29, ŞCOALA GIMNAZIALĂ"DAN BARBILIAN" TECUCI : ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ELENA DOAMNA", ŞCOALA GIMNAZIALĂ "DIMITRIE STURDZA", ŞCOALA GIMNAZIALĂ "IORGU IORDAN"11
Micii exploratori, cls 0-IV, parteneri: MEN (aprobare nr. 24336/ 08.01.2014) și Fundația InteligenT, n categoria concursurilor naționale         16.05. 2014, ora 14:00 COLEGIUL NAŢIONAL "COSTACHE NEGRI",GALAŢI
BIOLOGIE Olimpiada de biologie 10.02. 2014 ora 15.00 n fiecare unitate de nvățămnt 01.03. 2014 ora 10:00 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3, GALAŢI 06-11.04.2014 DROBETA TURNU SEVERIN, JUD. MEHEDINŢI
Concurs Educaţia pentru sănătate     07-11.04.2013 unități școlare 2014 mai CONSTANŢA
Concursul "Sanitarii Pricepuţi" aprilie-mai 2014 ora 9.00 conform planificării mai-iunie 2014 ora 9:00 COLEGIUL NATIONAL "COSTACHE NEGRI" , GALAŢI 2014 iulie POIANA PINULUI, JUD. BUZĂU
Concursul de Proiecte de Mediu     05.05. 2014 ora 14:00 INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN, GALAŢI iulie-august 2014 MUNCEL, JUD. IAŞI
Sesiunea de comunicări ştiinţifice ale elevilor de liceu-disciplina Biologie     15.03. 2014, ora 14 INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN, GALAŢI 08-11.05.2014 CRAIOVA, JUD. DOLJ
CHIMIE Olimpiada de Chimie ianurie 2014 n fiecare unitate de nvățămnt 22.02.2014 ora 9:30 LICEUL TEORETIC "DUNĂREA" GALAŢI 7 -13.04.2014 IAŞI
Sesiune naţională de comunicări ştiinţifice pentru elevii din clasele liceale Chimia- prieten sau duşman? martie 2014 n fiecare unitate de nvățămnt 05.04.2014, ora 9 COLEGIUL TEHNIC "TRAIAN VUIA" GALAŢI 16-17.05.2014 BUFTEA
CONCURSUL DE CHIMIE PETRU PONI (cls. IX-XII, filiera tehnologică)     15.03.2014, ora 9:30 COLEGIUL ECONOMIC "VIRGIL MADGEARU" GALAŢI 8-11.05.2014 CRAIOVA, JUD. DOLJ
CONCURSUL DE CHIMIE RALUCA RPAN (clasa a VII-a) 26 aprilie 2014 n fiecare unitate de nvățămnt 17.05.2014, ora 9 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "DAN BARBILIAN" GALAŢI 12-15.06.2014 ORADEA
GEOGRAFIE Olimpiada de Geografie - clasele VIII-XII 15.02.2014 ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.28 GALAȚI
COLEGIUL NAŢIONAL "SPIRU HARET" TECUCI
15.03.2014, ora 10 LICEUL TEHNOLOGIC TRANSPORTURI CĂI FERATE, GALAŢI 06-12.04.2014 BACĂU
Concursul Național de Geografie Terra - clasele V-VII ianuarie - februarie n fiecare unitate de nvățămnt 29.03.2014, ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.28 GALAŢI
COLEGIUL NAȚIONAL "SPIRU HARET", TECUCI
26.04.2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.28 GALAŢI
Sesiune naţională de comunicări ştiinţifice pentru elevii din clasele liceale martie - aprilie n fiecare unitate de nvățămnt 22.05.2014, ora 14 LICEUL TEORETIC "EMIL RACOVIŢĂ" , GALAŢI iul.14 SINAIA, JUD. PRAHOVA
LIMBA ŞI LITERATURA ROMNĂ Olimpiada - Limba şi literatura romnă 26.01.2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "MIRON COSTIN" 22.02. 2014, ora 10 COLEGIUL TEHNIC DE ALIMENTAŢIE ŞI TURISM "DUMITRU MOŢOC" 09-12.04.2014 (gimnaziu), 09-13.04.2014 (liceu) CĂLIMĂNEŞTI,
jud. VLCEA-gimnaziu TIMIŞOARA, jud. TIMIŞ-liceu
OLIMPIADA NAŢIONALĂ DE LINGVISTICĂ (clasele V VI) Secţiunea de antrenament POEZIE"( V-VI)
    23.11.2013 ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALA "STEFAN CEL MARE", GALAŢI 25-27.04. 2014 FOCŞANI, JUD. VRANCEA
OLIMPIADA NAŢIONALĂ DE LINGVISTICĂ (clasele VII VIII) Secțiunea de exercițiu (cls.VII-VIII)     23.11.2013 ora 10 LICEUL TEORETIC "EMIL RACOVIŢĂ" 31.01-02.02.2014 BUCUREŞTI
OLIMPIADA NAŢIONALĂ DE LINGVISTICĂ (clasele IX XII) Secțiunea de performanță (cls.IX-XII)    
OLIMPIADA LECTURA CA ABILITATE DE VIAȚĂ (cls.V-XII)     07.12.2013 ora 10 COLEGIUL NAŢIONAL "COSTACHE NEGRI" 03-06.04.2014 BISTRIŢA, JUD. BISTRIŢA NĂSĂUD
Limba latină - olimpiada ian.2014   23.02.2014 LICEUL TEORETIC "SFNTA MARIA", GALAŢI 06-08.04.2014 PITEŞTI, JUD. ARGEŞ
OLIMPIADA PENTRU ELEVII DIN MEDIUL RURAL UNIVERSUL CUNOAŞTERII PRIN LECTURĂ (cls.V-VIII)     februarie 2014 selecţie pe bază de portofolii 30.05-01.06.2014 SUCEVENI, JUD. GALAŢI
DISCIPLINE TEHNICE Olimpiada la Educaţie tehnologică- probă scrisă - Tecuci 15.02. 2014
ora 9.00
LICEUL TEHNOLOGIC O. CALEDONIU TECUCI 22.02. 2014,
ora 10
COLEGIUL TEHNIC " AUREL VLAICU", GALAŢI 2014 aprilie  
Olimpiada la Educaţie tehnologică- probă scrisă - Galaţi 15.02. 2014
ora 9.00
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5 GALAȚI 2014 aprilie  
Olimpiada la Educaţie tehnologică - probă practică   1.03 2014,
ora 10
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 22 GALAȚI    
Olimpiada la discipline din aria curriculară tehnologii proba scrisă februarie 2014 conform graficului din școli 22.02.2014,
ora 10
COLEGIUL TEHNIC " AUREL VLAICU", GALAŢI 2014 aprilie  
Olimpiada la discipline din aria curriculară tehnologii proba practică februarie 2014 conform graficului din școli 1.03. 2014,
ora 10
conform repartizării inspectorului de specialitate 2014 aprilie  
ARTE Arte vizuale, arhitectură şi istoria artelor(cls. XI-XII)     03-06.03.2014 LICEUL DE ARTE "DIMITRIE CUCLIN" GALAŢI 2014, aprilie SLATINA, JUD. OLT
Muzică     20 - 21.03.2014 LICEUL DE ARTE "DIMITRIE CUCLIN" GALAŢI (cls. IX-XII) 2014, aprilie BAIA MARE (cls. IX-XII)
14 - 15.02.2014 LICEUL DE ARTE "DIMITRIE CUCLIN" GALAŢI 06 - 08.03.2014 LICEUL DE ARTE "DIMITRIE CUCLIN" GALAŢI (cls. VII-VIII) 2014, aprilie GIURGIU (cls.III-VIII)
Concursul International de Interpretare "Miniatura Romantică"         22-24.05.2014 GALAŢI
Concursul Internaţional de Arte Plastice"Camil Ressu"
        MAI 2014 GALAŢI
Olimpiada naţională de coregrafie(VII-XII)     07.03.2014 GALATI - TEATRUL MUZICAL 2014, aprilie CONSTANŢA
Olimpiada naţională -Arta actorului     13.03.2014 GALATI - TEATRUL MUZICAL 2014, aprilie SF. GHEORGHE, JUD.COVASNA
Olimpiada zonală de coruri         14 - 16.03.2014 IAŞI
MATEMATICA Olimpiada de matematică clasele VII-XII 23.02.2014 ora 9:00 COLEGIUL TEHNIC "RADU NEGRU" COLEGIUL NAŢIONAL "CALISTRAT HOGAŞ", TECUCI ŞCOALA GIMNAZIALĂ "GRIGORE HAGIU" , TG. BUJOR n fiecare unitate şcolară gimnazială din mediul rural 8.03.2014 ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.29, GALAŢI 07-11.04.2014 CLUJ NAPOCA
Olimpiada de matematică clasele V-VI ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.29, GALAŢI 07-11.04.2014 TURDA, JUD. CLUJ
Concursul interjudeţean de matematică "Cristian Calude"     19.10.2013 (IV-VI) 26.10.2013 (VII-XII) COLEGIUL NAŢIONAL "VASILE ALECSANDRI", GALAŢI    
Concursul naţional de matematică aplicată Adolf Haimovici (clasele IX-XII M2)     8.03.2014, ora 10:00 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.29, GALAŢI 12-14.04.2014 IAŞI
LIMBI STRĂINE Olimpiada de Limba engleză 16.02.2014 ora 13 LICEUL TEORETIC "MIRCEA ELIADE" GALAŢI 01.03.2014 și 08.03.2014 LICEUL TEHNOLOGIC TRANSPORTURI CĂI FERATE 07-11.04.2014 BRĂILA
Olimpiada de Limba franceză 22.02. 2014 ora 10 COLEGIUL ECONOMIC "VIRGIL MADGEARU" 15.03.2014 Proba A (probă scrisă)cls. V-XII COLEGIUL NAŢIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA" 07-11.04.2014 TG. MUREŞ, JUD. MUREŞ
22.03.2014 Proba B (probă orală)cls. XI-XII COLEGIUL NAŢIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA"
Olimpiada de Limba italiană     15.03.2014 Proba A (probă scrisă)cls. V-XII COLEGIUL NATIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA" 07-11.04.2014 TG. MUREŞ, JUD. MUREŞ
22.03.2014 Proba B (probă orală)cls. XI-XII COLEGIUL NAŢIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA"
Olimpiada de Limba germană 25.01.2014 ora 9 COLEGIUL NATIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA" 22.02.2014 ora 10 COLEGIUL NATIONAL "VASILE ALECSANDRI" 03-09.04.2014 GALAŢI
Olimpiada de Limba neoelenă     01.03.2014 COMUNITATEA ELENĂ GALAŢI 28-30.03.2014 BUCUREŞTI
ISTORIE -SOCIO-UMANE Olimpiada de Istorie 15.02.2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "IULIA HAŞDEU" GALAŢI/ COLEGIUL NAŢIONAL "SPIRU HARET" TECUCI 08.03 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "IULIA HAŞDEU" GALAŢI 7-11 04.2014 BAIA MARE
Olimpiada de Socio-Umane 15 01_15 02. 2014 n fiecare unitate de nvățămnt 01. 03. 2014 ora 10 LICEUL TEORETIC "DUNAREA" GALAŢI 07- 11 04 2014 TIMIŞOARA
Concursul şcolar interdisciplinar" Memoria Holocaustului"   n fiecare unitate de nvățămnt 21. 05. 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.7, GALAŢI
28-31 07.2014, SURDUC, JUD. TIMIŞ
Concursul şcolar interdisciplinar"Istorie şi societate n dimensiune virtuală" dec. 2013 n fiecare unitate de nvățămnt 19 02 2014 COLEGIUL NAŢIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA" , GALAŢI   GALATI
Concursul interdisciplinar "Cultură şi civilizaţie n Romnia" dec. 2013 n fiecare unitate de nvățămnt 14 03 2014 COLEGIUL DE INDUSTRIE ALIMENTARA "ELENA DOAMNA", GALAŢI 2-5 06. 2014 BUCUREŞTI
Sesiunea de comunicări ştiinţifice şi referate ale elevilor din clasele terminale     14.05.2014 COLEGIUL NAŢIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA" , GALAŢI 15- 18 07 2014 AMARA, JUD. IALOMIŢA
Concursul şcolar interdisciplinar "Democraţie şi toleranţă" febr. 2014 n fiecare unitate de nvățămnt 17 05 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "MIRON COSTIN", GALAŢI 28-31 07 2014 ORADEA
OLIMPIADE INTERDISCIPLINARE ŞI TRANSDISCIPLINARE OLIMPIADA DE ŞTIINŢE PENTRU JUNIORI     24.05.2014 COLEGIUL NAŢIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA", GALAŢI 04-08.08.2014 TRGOVIŞTE, JUD. DMBOVIŢA
CONCURSUL DE FIZICĂ şi CHIMIE PENTRU ŞCOLILE DIN NVĂŢĂMNTUL RURAL IMPULS PERPETUUM(clasele VI-VIII)     31.05.2014 ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1
comuna INDEPENDENTA
10-14.08.2014 TULCEA
CONCURS INTERDISCIPLINAR STELELE ŞTIINŢEI     11.04.2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.28 , COLEGIUL NATIONAL "ALEXANDRU IOAN CUZA" , GALAŢI    
OLIMPIADA NAŢIONALĂ INTERDISCIPLINARĂ ŞTIINŢELE PĂMNTULUI ianuarie - februarie n fiecare unitate de nvățămnt 08.03.2014 ora 10 LICEUL TEORETIC "EMIL RACOVIŢĂ" GALAŢI 13-17.04.2014 FOCŞANI, JUD. VRANCEA
FIZICĂ OLIMPIADA DE FIZICĂ febr.2014 n fiecare unitate de nvățămnt 15.02.2014 ora 10 LICEUL TEORETIC "MIRCEA ELIADE", GALAŢI 06-10.04.2014 CLUJ NAPOCA
OLIMPIADA DE ASTRONOMIE ŞI ASTROFIZICĂ febr.2014 n fiecare unitate de nvățămnt 15.03.2014 ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.5 GALAŢI 12-16.04.2014 BRAŞOV
CONCURS DE FIZICĂ MIRCEA AMARINEI     18-19.01.2014 COLEGIUL NAŢIONAL "VASILE ALECSANDRI", GALAŢI    
INFORMATICĂ Olimpiada de informatică 16.02. 2014, ora 9:00 COLEGIUL NAŢIONAL "Vasile Alecsandri", LICEUL TEORETIC "DUNĂREA" GALAŢI 01.03.2014, ora 9 COLEGIUL NAŢIONAL "Mihail Kogalniceanu", GALAŢI 04.04-09.04.2014 liceu 10.04-14.04.2013 gimnaziu PITEŞTI, JUD. ARGEŞ-liceu SLOBOZIA, JUD. IALOMIŢA-gimnaziu
Concursul Visual Contest     26.03.2014 COLEGIUL TEHNIC "RADU NEGRU", GALAŢI    
Olimpiada de Tehnologia Informației     26.04.2014 COLEGIUL NAŢIONAL "VASILE ALECSANDRI", GALAŢI 15-18.05.2014 SATU MARE
RELIGIE Olimpiada de religie(Cultul Ortodox) 25.01.2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "SFNTUL GRIGORIE TEOLOGUL"GALAŢI ȘCOALA GIMNAZIALĂ "IORGU IORDAN", TECUCI ŞCOALA GIMNAZIALĂ "PETRU RAREŞ"
comuna FRUMUŞITA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1
comuna SLOBOZIA CONACHI
01.03.2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7, GALAŢI 07-11.04.2014 SLATINA, JUD. OLT
Olimpiada de religie(seminarii şi licee teologice)     01.03.2014 SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX "SF. ANDREI", GALAŢI 23-26.04.2014 ALBA IULIA
Concurs de religie '' Sfntul Apostol Andrei'' noiembrie, 2013 n fiecare unitate gimnazială+ liceu din municipiul GALAŢI        
Concursul interjudeţean de miniproiecte ,,Copilul nvaţă iubirea lui Hristos(Judeţele Galaţi -Brăila)     19-23.03. 2014 ARHIEPISCOPIA "DUNĂRII DE JOS" GALAŢI mai, 2014 BUCUREȘTI
Concursul de iconografie ,, Crucea Sfntului Andrei 27-29.11. 2013 SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX "SF. ANDREI", GALAŢI       GALATI
Concursul de icoane din Duminica Ortodoxiei     9.03.2014 n fiecare unitate de nvățămnt iunie, 2014 BUCUREȘTI
Concursul interdisciplinar "Cultură şi civilizaţie n Romnia" dec. 2013 n fiecare unitate de nvățămnt 14.03.2014 COLEGIUL DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ "ELENA DOAMNA", GALAŢI 02-05.06.2014 BUCUREȘTI
LIMBA RROMANI Olimpiada de limba rromani 26.02.2014 ora 10 n fiecare unitate de nvățămnt 19.03.2014, ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ELENA CUZA" GALAŢI   GALATI
Concursul "Diversitatea- o şansă n plus pentru viitor"     30.04.2014, ora 10 CASA DE CULTURĂ "ION PETROVICI" TECUCI   GALATI
ISTORIA ŞI TRADIŢIILE RROMILOR Concurs "Istoria şi tradiţiile rromilor" 26.02.2014 ora 10 n fiecare unitate de nvățămnt 19.03.2014, ora 10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ELENA CUZA" GALAŢI   GALATI
STRATEGIA NAŢIONALĂ DE ACŢIUNE COMUNITARĂ Concurs de dans popular şi tematic     etapa judeţeană-30. 03. 2014 ora 10/faza regională- 02.05.2014 ora 10 ŞCOALA SPECIALĂ GIMNAZIALĂ "C-TIN PUFAN" GALAŢI   BRĂILA
ED. FIZICĂ FOTBAL CLASELE I IV BĂIEŢI     21-22 02 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "STEFAN CEL MARE" GALAŢI, COLEGIUL NATIONAL "SPIRU HARET" TECUCI mai.14 Etapa zonală Brăila
FOTBAL CLASELE I-IV (fete) urban,
    26 02. 2014 ora 9 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "STEFAN CEL MARE" GALAŢI, mai, 2014 Etapa zonală Tulcea
RUGBY TAG clasele I - IV(fete, băieţi)
    27-28.02 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "PETRE ŢUŢEA", GALAŢI mai, 2014 Etapa zonală Galaţi
FOTBAL CLASELE V VIII BĂIEŢI(urban)     17-21 02. 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "STEFAN CEL MARE" GALAŢI, COLEGIUL NATIONAL "SPIRU HARET" TECUCI martie, 2014 Etapa zonală Brăila
FOTBAL CLASELE V VIII BĂIEŢI(rural)     17 - 21. 02. 2014 LICEUL TEHNOLOGIC "HORTENSIA PAPADAT BENGESCU" comuna IVEŞTI martie, 2014 Etapa zonală Brăila
FOTBAL CLASELE V VIII FETE     17-21. 02. 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ŞTEFAN CEL MARE", GALAŢI martie, 2014 Etapa zonală Constanţa
HANDBAL

CLASELE

V-VIII
    20-22.02. 2014(fete) mediul urban ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3, GALAŢI martie, 2014 Etapa zonală Tulcea
    1112.02. 2014(băieţi) mediul urban ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3, GALAŢI martie, 2014 Etapa zonală Buzău
BASCHET CLASELE V-VIII
  fete 19.-21.03.2014 LICEUL CU PROGRAM SPORTIV, GALAŢI aprilie, 2014 Etapa zonală Tulcea
  băieţi 19 21 03 2014 LICEUL CU PROGRAM SPORTIV, GALAŢI aprilie, 2014 Etapa zonală Vrancea
VOLEI
CLASELE
V-VIII
    03-05.02.2013 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ŞTEFAN CEL MARE", GALAŢI aprilie, 2013 Etapa zonală Tulcea
    03-05.02.2013 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "ŞTEFAN CEL MARE", GALAŢI martie, 2014 Etapa zonală Constanţa
CROS CLASELE V-VIII     26.03.2014 FALEZA DUNĂRII, GALAŢI    
RUGBY TAG V-VIII     06-08.03.2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ "PETRE TUTEA" GALAŢI martie, 2014 Etapa zonală Vrancea
FOTBAL CLASELE IX XII BĂIEŢI(urban)     21- 29.03.2014 COLEGIUL TEHNIC " AUREL VLAICU", GALAŢI, COLEGIUL NATIONAL "SPIRU HARET" TECUCI mai, 2014 Etapa zonală Vrancea
HANDBAL CLASELE
IX-XII
    10-15.02.2014 (băieţi) CSS GALAŢI, CSS TECUCI
martie, 2014 Etapa zonală Vrancea
    05-12.02. 2014 (fete) CSS GALAŢI, CSS TECUCI
martie, 2014 Etapa zonală Vrancea
BASCHET CLASELE
IX-XII
  băieţi 20 - 22 02. 2014 (fete) LICEUL CU PROGRAM SPORTIV, GALAŢI aprilie, 2014 Etapa zonală Vrancea
  fete 20- 22 02. 2014 (băieţi) LICEUL CU PROGRAM SPORTIV, GALAŢI aprilie, 2014 Etapa zonală Galaţi
VOLEI CLASELE
IX-XII
    26-28.02. 2014(fete) LICEUL TEORETIC "MIRCEA ELIADE" GALAŢI aprilie, 2014 Etapa zonală Buzău
    26-28. 02. 2014(băieţi) LICEUL TEORETIC "MIRCEA ELIADE" GALAŢI aprilie, 2014 Etapa zonală Vrancea
CROS CLASELE IX-XII(fete, băieţi)     26 03. 2014 ora 9 FALEZA DUNĂRII, GALAŢI   GALATI
TENIS DE MASĂ CLASELE IX-XII(fete, băieţi)     27-29.03.2014 COLEGIUL TEHNIC "TRAIAN VUIA", GALAŢI apr.14 etapa zonală Constanţa
RUGBY IN 7( băieţi)     20-22.03.2014 COLEGIUL TEHNIC "TRAIAN VUIA", GALAŢI apr.14 Etapa zonală Galaţi
PROGRAME COMUNITARE ŞI PROIECTE DE INTEGRARE EUROPEANĂ POSTADERARE Concursul naţional "MADE FOR EUROPE" martie, 2014 CASA CORPULUI DIDACTIC GALATI aprilie, 2014 BRAŞOV